Kolesterol ya da Kolesterol İlaçları Zararlımıdır?

Kolesterol İlaçları İşe Yarıyor mu?
kolesterol nedir
Yıllar önce tartışılan kolesterol konusu zaman zaman günümüzde de tekrarlanabiliyor. Aslında insanoğlu o kadar kompleks ve mükemmel bir canlı ki, doktorlar her seferinde derin bir tartışmaya ya da bir çıkmaza, derinliklerde bir yerlerde kafalarında soru ve ünlem işaretleriyle birlikte kalabiliyorlar. Bırakın kolesterol konusunu tartışmayı, aynı şekilde “Kilo nasıl verilir?” konusu konuşulmaya başlandığında konunun ilerleyen aşamalarında tavuk mu yumurtadan yoksa yumurta mı tavuktan çıkıyor durumuna geliniyor.Kolesterol ilaçlarını ve bazı doktorların bu ilaçlar hakkında görüşlerini sizlere açıklayacağız. Bazı doktorlar kolesterol ilacının faydasız, üstelik zararlı olduğunu savunuyorlar. Bazıları damar tıkanıklığı durumunda iyi bir silah olduğunu açıklıyor. Önceki aylarda dünyada ünlü olan kolesterol uzmanı Philippe Even, kötü kolesterolün ilaç üreticilerinin savundukları bir yalan olduğunu iddia etti ve böylece bu şok açıklama ile ortalık karışmaya başladı. Bu konu yaklaşık iki yıl önce de gündeme gelmişti. Gündeme getiren doktorlar, Prof. Dr Ahmet Aydın, uzman biyolog Mevlüt Durmuş, Prof. Dr Canan Karatay idiler. Aynı şeyi iddia ediyorlardı. Kolesterol konusunda tartıştılar. Onlar da ilaçların faydalı olduğunun ilaç firmaları tarafından abartıldığını savundular. Hem hücre ölümlerine neden olması hem de yan etkilerinin fazla olması da yine ayrı bir tartışma konusu.


kolesterol
Buna ilaveten kolesterol ilaçlarını kesinlikle öneren doktorların ilaç firmalarından nemalandığını iddia etmeleri, kardiyoloji uzmanlarının çok ciddi tepkisine neden olmuştu. Birçok kardiyoloji uzmanına göre, kolesterol ilaçları damar tıkanıklığı için çok etkiliydi ve kolesterolü düşürüyordu. Yan etkileri ise hemen her ilaç kadardı. Hal böyle iken “Peki siz olsanız kolesterol ilaçlarını kullanır mıydınız? ” sorusu doktorlara soruldu. Acaba sizce doktorlar böyle bir soruya ne cevap vermişlerdir.

ali soner demir
Zerre Kadar Tereddüt Etmem
Ali Soner Demir, Kardiyoloji Uzmanı Fatih Üniversitesi, Sema Hastanesi: Kolesterol zararlı değil fakat fazlası zararlıdır. Fakat bu maddenin kandaki fazla oluşu damar tıkanıklığının önemli sebeplerindendir. Kolesterol ilaçlarının faydasız ve aldatmaca olduğu konusuna gelelim. Kolesterolün her zaman için zararlı bir madde olduğunu ve yok edilmesi gerektiğini biz savunmuyoruz. Eğer öyle olsa vücudun şekere ihtiyacı olduğunda şeker komasına, suya gereksinim duyduğu için akciğer ödemine müdahale edilmemesi gerekir gibi bir yanılgı içerisine düşeriz. “Çoğu kişi öyle düşünüyor ama!” diyerek bir şeyler iddia etmek her seferinde iyi bir reyting yaptığı için herhalde. İlaç firmaları arasında ticari olarak çok hırslılar çıkabilir. Ama bir kardiyoloji uzmanı olarak kolesterol ile ilgili bir problemim olsaydı zerre kadar tereddüt etmez, ilaç kullanırdım.


doktor ahmet aydın
Şebeke Suyuna da İlaç Katacaklar
Prof. Dr Ahmet Aydın, İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Çocuk Metabolizma ve Beslenme Anabilim Dalı Başkanı: Kolesterol ilaçlarının aldatmacadan ibaret olduğunu bugün başlatılan tartışmalar doğruluyor aslında. Biz bunu iki yıl önce de gündeme getirmiştik. İlaçlar faydalı olsaydı, icat edilmediği yıllarla karşılaştırdığımızda kalp ve damar hastalıkları hiç bu kadar artmazdı. Koroner kalp hastalarını incelediğimiz zaman, yarısının kolesterolü normalken diğer yarısınınki yüksektir. 


Farz edelim kolesterolünüz yüksek, bunu düşünerek hastalıktan kurtulabiliyor musunuz? En fazla %1 ya da %2 oranındadır. Fakat ilaç firmalarının bu tuzaklarına bilerek ya da bilmeyerek düşen doktorlar, kolesterolü yüksek olana da hafif yüksek olana da koruma amaçlı olarak ilaç veriyorlar. Öyle bir duruma geldi ki neredeyse şebeke suyuna katacaklar. Kolesterol ilaçlarını yan etkileri nedeniyle ben tavsiye etmiyorum.


İlacın Etkisi Var ise Yan Etkileri de Olur
Deniz Şener, Kardiyoloji uzmanı, Memorial Hastanesi: Yüksek kolesterol hepimizi çok yakından ilgilendiren bir durumdur. İlginç olanı ise kolesterolün çok da önemli olmadığını savunan kişiler, gündemde dikkat çekiyorlar. Bu da doğal olarak konuyu canlı tutmaktadır. Bilim çevresinin ikiye bölündüğü gösteriliyor. Gerçek tabi ki öyle değildir. Kolesterol ve ilaçları destekleyen kişiler yüz binlercedir, aksini iddia edenler ise iki ya da üç’tür. 

Kolesterol ilaçlarına karşı olanların en önemli nedenleri, ilaçların yan etkileridir. Damar tıkanıklığı konusunda faydası ise artık kanıtlanmıştır. Bir ilacın etkisi var ise eğer, elbette yan etkileri de olacaktır. Buradan kalkıp da kolesterolün zararsız olduğunu savunmak tabi ki yanlıştır. Kötü niyetli ilaç firmaları hakkında doktorlara büyük iş düşmektedir. İleride gerektiğinde ben de kullanırım ve dostlarımın da kullanmalarını öneririm.kordiyolog sinan coşkun
Herkese Verilmesi Yanlış
Sinan Coşkun Turan, Kardiyoloji Uzmanı, Central Hospital: Kolesterolün fazla olması ya da kişiyi korur demek, fazla şeker ya da yüksek tansiyon kişiyi korur iddiaları ile aynı şeydir. Kolesterolü hafif orta seviyede yüksek olan sağlıklı insanlara ya da çoklu risk faktörü olmayan herkese kolesterol ilaçlarının verilmesi elbette doğru değildir. Kolesterol düşürücü ilaçlarının hangi hastaların kullanması gerektiği dünyada aslında kabul görmüş ve sınırları ise net bir biçimde çizilmiştir. 

Çoklu risk faktörü olarak kullandığımız bu ifade yüksek tansiyon anlamındadır. Diyabetikler, kalp krizi geçiren kişiler, koroner arter hastalığı, koroner by-pass olanlar, periferik arter hastalığından muzdarip olanlar, obezite, şeker ve yüksek tansiyonu olanlar kolesterol ilaçlarını kullanmak zorundadır. O şartlar oluşmuş olsaydı tabi ki ben de kullanırdım.         


uzman biyolog mevlüt durmuş
Bu Haplar Kanser İlacı Olabilir
Mevlüt Durmuş, Uzman Biyolog: Kolesterol ilaçları, ilaç firmalarının aldatmacasıdır. Bunun çok fazla nedeni vardır. İlk amacı ilaç firmalarının göreceli ve mutlak fayda aldatmacasıdır. Mesela deneyde ilaç verilmeyen kolesterol rahatsızı 100 kişiden 6 tanesi damar tıkanıklığından ölmüş, ilaç verilenlerden ölen ise üç kişi. Yüzde elli faydasının olduğu iddia ediliyor ilaç için. Fakat yüz kişiden sadece üç kişiye faydası olmuş. İkincisi ise yan etkilerin önemli olmadığı aldatmacasıdır. 


İlaçların hücre öldürücü etkilerinden kaynaklanan yan etkileri ve etki mekanizmasında söylenmeyenler oldukça ciddidir. Kolesterol ilaçlarının hücre öldürücü ve kanserojik olduğu ilk çalışmalardan itibaren bilinmektedir. Bu yan etkiler kas erimesinden iktidarsızlığa ve hatta hepatite kadar gidebilmektedir. Ben kesinlikle kullanmam ve ailemin de kullanmasına izin vermem. Bu ilaçlar ileride kanser ilacı olabilecek seviyede hücre tahribatı yapan, hücre öldürücü ilaçlardır.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Neden Evlenemiyorum? Evlenmek İstiyorum Ama Olmuyor!

Boyun düzleşmesi Nasıl Geçer? Boyun Düzleşmesinden Kurtulmak!

Latin ya da İspanyol Dansları